تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون بعد از جراحی بینی

آیا تا به حال عمل جراحی بینی را تجربه کرده اید؟ آیا می دانید عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی محبوب در میان ایرانیان است و استقبال ان در این کشور به حدی است که رتبه نخست انجام آن در سراسر جهان متعلق به ایران است. به همین دلیل متخصصین و جراحان به نامی هم در این کشور حضور دارند تا حدی که از سایر کشور ها برای انجام چنین جراحی به ایران سفر می کنند که آن ها را با عنوان توریسم پزشکی می نامند.

حال افرادی که این نوع عمل زیبایی و پرطرفدار را انجام داده اند و یا قصد انجام آن را دارند باید از تامپون اطلاعات مختصری داشته باشند، حال اگر می خواهید در این مورد اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه باشید تا در ادامه این نوشتار به مسائلی حول محور تامپون گذاری بعد از جراحی بینی بپردازیم.

 

تامپون بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

تامپون ها از جنس گاز استریل هستند که برای استفاده از آن ها باید با پماد تتراسیکلین آغشته شود تا در داخل بینی بعد از عمل جراحی به منظور جلوگیری از خونریزی های بیش از حد و استحکام تیغه یا سپتوم بینی، جای گذاری می شود. اغلب این تامپون تا مدت ۴ روز پس از عمل در داخل بینی باقی می مانند تا پزشک از نتایج حاصله رضایت کافی داشته باشد و بعد با استفاده از ابزار اقدام به خارج کردن آن ها می کند.

تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون بعد از جراحی بینی

در حال حاضر با توجه به پیشرفتی که در زمینه پزشکی اتفاق افتاده است شکل و نوع این تامپون ها با نمونه های قدیمی فرق کرده است و به مینی تامپون های کوچکی بدل شده اند تا دیگر در هنگام خارج کردن شان از بینی درد شدید متوجه فرد نشود. علاوه بر این تغییر شکل تامپون ها برای کاهش درد برای افراد، تکنیک های جدیدتری در جراحی بینی ارائه شده است که حتی دیگر نیاز نیست بعد از عمل بینی تامپونی داخل بینی جای گذاری شود. اما با این حال برخی از متخصصین گوش و حلق و بینی بر این باورند که بنا به دلایل زیر باید بعد از عمل از تامپون استفاده کرد:

• زیرا تامپون باعث می شود به غشای تیغه بینی فشاری وارد شود تا خونی زیر پوست تجمع نشود و استخوان ها هم به صورت مستقیم ترمیم شوند.

• نواحی جراحی شده را حفظ می کند تا خونریزی های شدید و معمول بعد از عمل اتفاق نیفتد.

• هم چنین با وارد کردن فشاری مناسب باعث حفظ و استحکام تیغه بینی در موقعیتی مناسب می شود.

در چه مواردی نباید از تامپون استفاده کرد؟

در سه حالت پزشک از تامپون ها استفاده نمی کند یا در صورت استفاده آن به سرعت از داخل بینی بیرون می کشد.

 در مواقعی که جراح از بخیه های قابل جذب در داخل بینی استفاده کرده باشد و از ان جایی که این بخیه ها خاصیت حفظ غشای تیغه بینی را دارند دیگر نیازی به وجود تامپون ها نیست و این گونه مسیر انتقال هوا مسدود نمی شود. با این همه امکان جایگزینی این روش با تامپون گذاری وجود ندارد.

 در شرایطی دیگر که عمل تیغه بینی را با روش آندوسکوپی انجام داده باشند، با این کار به صورت مستقیم بدون ایجاد هیچ گونه برشی در بافت های میانی بینی اصلاحاتی ایجاد می شود و احتمال نیاز به باند یا تامپون کمتر خواهد شد. این در حالی است که امروزه این روش رایج برای برداشتن ضایعات استخوانی کاربرد دارد.

 در موارد دیگری هم دیده شده است که اسپلیت های پلاستیکی داخل بینی نصب می شود و کارکرد آن مشابه با گچ گرفتن بینی است.

مراقبت های بعد از کشیدن تامپون

به یاد داشته باشید با رعایت موارد مذکور می توانید روند بهبودی بعد از عمل جراحی و کارگذاری تامپون را سریع تر طی کنید هم چنین علاوه بر آن به منظور جلوگیری از خونریزی های بعد از جراحی بینی موارد زیر را در نظر بگیرید:
 سعی کنید مصرف مواد غذایی گرم را به حداقل برسانید.

 تا حد امکان در محل های خنک و سرد قرار بگیرید و مدام قسمت سر و گردن خود را با آب سرد شستشو دهید.

 در هنگام استراحت یا خوابیدن های طولانی مدت سر خود را بالا نگه دارید و بالشت خود را به حالت شیبدار بگذارید.

 برای کاهش درد یا التهاب می توانید از دارو های مسکن و ضد التهاب استفاده کنید.

در صورت بروز هر گونه علائم مشکوک در صورت رعایت موارد فوق، حتما به پزشک متخصص و جراح بینی مراجعه کنید تا تدابیر لازمه در اسرع وقت اندیشیده شود.

هزینه جایگذاری تامپون در بینی چقدر است؟

در اغلب موارد هزینه تامپون در کنار تمامی هزینه های جراحی بینی قرار می گیرد و قیمت گزافی هم ندارد و به راحتی قابل دسترس می باشد. اما از آن جایی که اکثر شرکت های بیمه طرف قرار داد هزینه عمل جراحی بینی را به دلیل ماهیت زیبایی آن تحت پوشش قرار نمی دهد باید تمامی این هزینه ها را از پس انداز خود پرداخت کنید.

دکتر شباهنگ محمدی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، در زمینه ی جراحی های صورت مانند جراحی بینی، جراحی لیفت صورت و سایر جراحی های مرتبط و همچنین جراحی تومورهای سر و گردن فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۰۹۷۲۷ و ۰۲۱۸۸۲۰۹۷۲۸ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

 

نتیجه گیری

برای اینکه عمل جراحی بینی خوب و موفقیت آمیزی را تجربه کنید باید از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی کمک بگیرید این گونه می توانید با انتخابی هوشمندانه ضامن حفظ سلامتی خود باشید. پس بیش از پیش دقت و تلاش خود را به کار بگیرید. باشد که نوشتار پیش رو مفید فائده تان واقع شده باشد. برای دسترس به مطالب دیگر این وب سایت می توانید بر روی عناوین ان ها کلیک کنید تابه دانش پزشکی تان افزوده شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخ