جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

جراحی انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی یک روش جراحی است که با هدف صاف کردن تیغه بینی ( استخوان و غضروف ) انجام می گیرد. تیغه ای از جنس غضروف و استخوان برای جدا کردن دو مجرای بینی وجود دارد که به آن تیغه بینی گفته می شود. در صورتی که تیغه بینی دچار شکستگی شود اصطلاحاٌ به این عارضه انحراف تیغه بینی گفته می شود. انحراف تیغه بینی تنفس را دشوار تر می کند و احتمال بروز عفونت های سینوسی را به دلیل اختلال در ترشحات سینوسی، بالا می برد.

در طول جراحی انحراف بینی، موقعیت تیغه بینی تغییر می کند و به وسط دو مجرای بینی منتقل می شود. برای انجام این کار نیاز است که جراح بخش هایی از تیغه بینی را بریده و حذف کند و سپس موقعیت جدید تیغه بینی را شکل دهد.
پس از سپتوپلاستی و ترمیم کامل بینی، بیمار تنفس به مراتب راحت تری را تجربه می کند. جراح درباره مزایا و نتایج این جراحی با بیمار صحبت می کند و در آخر بیمار برای این جراحی تصمیم می گیرد.

هدف از جراحی انحراف بینی

هدف از سپتوپلاستی، اصلاح انحراف بینی است. ولی در مواردی که انحراف بینی شدید است و یکی از مجراهای بینی کاملاً مسدود شوند و جریان هوا کاهش می یابد، تنفس فرد به مراتب سخت تر می شود. در جراحی سپتوپلاستی با بریدن، تغییر موقعیت و جابجایی غضروف و استخوان ها به صاف کردن تیغه بینی کمک می شود. در صورتی که فرد علائم انحراف تیغه بینی را تجربه کند ( مانند سختی در تنفس از بینی ) و این علائم بر کیفیت زندگی وی تاثیر بگذارد، احتمالاً پیشنهاد می شود که جراحی انحراف بینی را انجام دهد.

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

همانند هر جراحی دیگری، سپتوپلاستی هم دارای خطراتی است که از جمله عوارض آن می توان به خونریزی، عفونت، واکنش بد به داروی بیهوشی و … اشاره کرد. از دیگر خطرات احتمالی سپتوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تداوم علائم مانند انسداد بینی
– خونریزی بیش از حد
– تغییر در شکل بینی
– ایجاد سوراخی بر روی تیغه بینی
– کاهش حس بویایی
– تشکیل لخته خون در مجرای بینی که نیاز به تخلیه دارد.
– بی حسی موقتی لثه ها و دندان های بالایی و بینی

در صورتی که این عوارض و مشکلات ادامه داشته باشند احتمال دارد که نیاز به انجام جراحی های دیگری باشد. همچنین در صورتی که نتیجه جراحی مطابق با انتظارات بیمار نباشد احتمال دارد که نیاز به جراحی ترمیمی باشد. در مورد عوارض و خطرات این جراحی بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

در طول جراحی انحراف بینی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی سپتوپلاستی را می توان با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام داد. اینکه چه نوعی از بیهوشی مورد استفاده قرار گیرد بستگی به میزان پیچیدگی جراحی و ترجیح بیمار و جراح دارد.

بی حسی موضعی : این نوع از بی حسی محدود به بینی است. پزشک داروهای بی حس کننده را به بافت بینی تزریق می کند. در صورتی که بیمار بی قراری کند احتمالاً از داروهای آرام بخش برای آرامش بیشتر بیمار کمک گرفته می شود.
بیهوشی عمومی : برای بیهوشی عمومی از دو روش تنفس ماده بیهوشی یا تزریق ماده بیهوشی استفاده می شود. این نوع از بیهوشی کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و بیمار در طول جراحی کاملاً هوشیاری خود را از دست می دهد.

اینکه چه نوعی از بیهوشی برای بیمار مناسب تر است بهتر است که با پزشک مشورت شود.

در طول جراحی برش هایی ایجاد می شود تا تغییرات بر روی بینی اعمال گردد. این برش ها با بخیه های جذب شونده بسته می شوند. اسپلینت های سیلیکونی نرم در داخل هر کدام از مجراهای بینی قرار داده می شود تا از تیغه بینی حمایت شود. برای پیشگیری از خونریزی بعد از عمل، پزشک احتمالاً با بانداژ بینی را می پوشاند.

بعد از جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا هرگونه مشکلی رفع شود و بیمار تحت نظر باشد تا به هوش آید. این جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد به این معنا که نیازی به بستری بیمار در بیمارستان نیست و وی می تواند همان روز جراحی مرخص شود. نیاز است که فردی همراه بیمار باشد تا به منزل برود.

 دکتر شباهنگ محمدی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، در زمینه ی جراحی های صورت مانند جراحی بینی، جراحی لیفت صورت و سایر جراحی های مرتبط و همچنین جراحی تومورهای سر و گردن فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۰۹۷۲۷ و ۰۲۱۸۸۲۰۹۷۲۸ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از طریق اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

برای اینکه احتمال خونریزی و تورم بعد از جراحی را کاهش دهند، پزشک از بیمار می خواهد تا مراقبت های بعد از جراحی را به دقت دنبال کند. بسته به وسعت جراحی لازم است که مراقبت های زیر انجام گیرند:

– هنگام خوابیدن سر بالا تر از دیگر اعضای بدن قرار گیرد.
– در بینی خود برای چند هفته نباید بدمید.
– لباس هایی که یقه تنگی دارند را نباید تا چندین هفته و ترمیم کامل بینی بپوشید. از لباس هایی که از جلو دکمه می خورند استفاده کنید.
– از فعالیت های فیزیکی شدید مانند تمرینات هوازی و دویدن برای ۵ هفته بعد از عمل خودداری کنید، زیرا این فعالیت ها می توانند باعث خونریزی شوند.

منبع : https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/septoplasty/about/pac-20384670

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخ