جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

یکی از سوالات اساسی که بیماران از پزشک جراح بینی خود دارند، این است که آیا لازم است که استخوان بینی حتماً شکسته شود. یکی از نشانه های بارز بینی استخوانی، داشتن قوز بزرگی در بینی است. هر بینی لازم است که با توجه به مشخصاتی که دارد، مورد جراحی قرار گیرد. به بیان دیگر جراحی بینی گوشتی و استخوانی هر کدام باید به هدف خاصی انجام گیرد. هیچ گاه نمی توان دو بینی را با یک روش جراحی کرد. در حقیقت در این صورت نتیجه خوبی حاصل نمی شود. تکنیک مناسب برای جراحی بینی بستگی به هدف بیمار از جراحی و نتیجه ای که به دنبال آن است، دارد. از سوی دیگر به ساختار بینی بیمار باید توجه شود.

در ابتدا اجازه دهید درباره جراحی رینوپلاستی یا جراحی بینی توضیحاتی ارائه دهیم.

تعریف جراحی بینی

جراحی رینوپلاستی یا جراحی بینی به طور خاص به تغییر ظاهر بینی می پردازد. بسیاری از افراد تحت انجام این جراحی قرار می گیرند به قصد اینکه به باریک تر شدن یا پهن تر شدن بینی کمک کنند. قوز بینی برداشته شود و به اصلاح شکستگی بینی کمک شود.

ولی در برخی موارد به دلایل پزشکی و رفع برخی مشکلات ساختاری بینی قصد انجام این جراحی را دارند. افرادی که به انحراف تیغه بینی مبتلا هستند یا به صورت مزمن دچار انسداد بینی هستند، یا آبریزش بینی شدید دارند و یا دچار نقص های مادرزادی هستند، و یا در گذشته دچار آسیب به بینی شده اند و یا دچار مشکلات تنفسی هستند همگی می توانند جراحی بینی با هدف عملکردی را انجام دهند و به ترمیم آسیب ها به بینی کمک کنند و تنفس بهتری داشته باشند.

زمانی که جراحی بینی با هدف زیبایی انجام می گیرد، هزینه های آن تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد ولی در مواردی که جراحی بینی به قصد درمانی انجام می گیرد، هزینه های آن به صورت درصدی بسته به شرکت بیمه، تحت پوشش قرار می گیرد.

جراحی بینی می تواند شامل اهداف مختلفی باشد. از جمله این اهداف می توان به تراشیدن استخوان بینی، برداشتن یا شکستن استخوان بینی ( استئوتومی )، برداشتن یا انتقال غضروف یا انتقال بافت های مصنوعی به ناحیه بینی، اشاره کرد. این جراحی در همه موارد یک نتیجه واحد ندارد ولی در کل هدفی که برای جراحی بینی دنبال می شود در دو گزینه خلاصه می شود:

– اصلاح شکل و ظاهر بینی برای بهبود ظاهر کلی صورت
– اصلاح نقایص ساختاری بینی که می توانند به صورت مادرزادی یا اکتسابی باشند.

همچنین نتیجه جراحی بستگی به نوع بینی درخواستی بیمار هم دارد.

چرا نیاز به شکستن استخوان بینی برای تغییر شکل آن است؟

دلایل بسیاری برای شکستن استخوان بینی و انجام استئوتومی وجود دارد. در ابتدا لازم است که قوز بینی برداشته شود. زمانی که قوز بینی برداشته شد، قسمت قوز بینی به سمت پایین تراشیده می شود. سپس با شکستن استخوان بینی لازم است که استخوان باریک شود و سقف بینی بسته شود. به این ترتیب به کاهش سایز قوز بینی کمک می شود.

در اغلب موارد هنگام برداشتن قوز بینی، در صورتی که استخوان بینی دچار شکستگی نشود، نتیجه جراحی بینی به این صورت است که پهنای بینی زیاد است. بنابراین نیاز است که استخوان بینی شکسته شود. ثانیاً استخوان بینی تراشیده یا شکسته می شود تا تیغه بینی به سمت پایین باریک شود. در نهایت استئوتومی می تواند برای بینی های شکسته انجام شود تا شکستگی و انحراف بینی بهبود یابد. درحقیقت زاویه تیغه بینی بهبود می یابد و ظاهر بهتری برای بینی ایجاد می شود.

چه زمانی نیاز به تغییر شکل استخوان بینی است؟

همانطور که اشاره شد، هیچ گاه نمی توان دو جراحی بینی را دقیقاً همانند یکدیگر انجام داد. تنها به دلیل اینکه قصد دارید جراحی رینوپلاستی انجام دهید، دلیل نمی شود که نیاز به شکستگی استخوان بینی باشد. در بسیاری از موارد نیازی نیست که استخوان بینی شکسته یا تراشیده گردد. در حقیقت در صورتی که تنها جراحی تیپ پلاستی ( جراحی نوک بینی ) انجام می گیرد، غضروفی برای بینی ایجاد می شود، یا سوراخ های بینی نا متقارن هستند و جراحی برای ایجاد تقارن انجام می گیرد، هیچ نیازی به شکستگی استخوان بینی نیست.

منبع : https://www.advancedfacialplastic.com/is-it-necessary-to-reshape-the-nasal-bone-during-rhinoplasty-surgery/

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخ